BOHATEROWIE

Bohaterem powinno nazwać się każdą osobę, która oddała życie za Warszawę oraz Polskę. Walczyły tam kobiety jako sanitariuszki oraz także dzieci i młodzież, które miały aspiracje na dalsze życie. Podamy tutaj kilka ważnych osób biorących udział w powstaniu:

Stanisław Wojciech Leopold– harcmistrz, pośmiertnie mianowany podporucznikiem, w powstaniu warszawskim dowódca 1. kompanii w batalionie „Parasol”, jeden z instruktorów harcerskich w Szarych Szeregach, członek Rady Programowej Szarych Szeregów.
Jerzy Eugeniusz Zborowski– harcmistrz, porucznik, dowódca batalionu „Parasol” podczas powstania warszawskiego.
Wiesław Brauliński- – sierżant podchorąży, w powstaniu warszawskim zastępca dowódcy III plutonu 1 kompanii „Maciek” batalionu „Zośka” Zgrupowania „Radosław” Armii Krajowej. 

Tadeusz Leon Józef Zawadzki – instruktor harcerski, harcmistrz, podporucznik AK, komendant Grup Szturmowych na terenie Warszawy
Jan Roman Bytnar – podharcmistrz, członek Szarych Szeregów, dowódca hufca „Południe” Grup Szturmowych
Maciej Aleksy Dawidowski, – instruktor harcerski, podharcmistrz, członek Szarych Szeregów. Cała trójka przyjaciół oraz ich działania zostały opisane w książce pt.: "Kamienie na szaniec"

Warto dodać, że bohaterowie książki "Kamieni na szaniec" są pochowani na Powązkach w Warszawie jak i inni powstańcy. Groby składają się głównie z krzyża zbitego z brzozowych desek. A znicze na tych 3 grobach palą się cały czas. Sam cmentarz jest bardzo mocnym przeżyciem, ilość ludzi pochowanych jest ogromna a co więcej - wszyscy z nich zasłużyli swój pochówek na tym cmentarzu.